Remekül szerepeltek a toruni fedett pályás atlétikai Európa-bajokságon többpróbázóink, Krizsán Xénia bronzérmes, Nemes Rita hatodik lett. Edzőjüket, Szabó Dezsőt kérdeztük a tanítványairól, a velük való közös munkáról, a módszereiről, a motivációról és arról, mi a vezérelve az edzői munkában.

Tízpróbázóként olimpiai negyedik volt 1992-ben. Hogyan lett többpróba-edző?

Legjobban a rúdugrást szerettem, edzőként azzal kezdtem foglalkozni, mert úgy éreztem, ahhoz értek a legjobban. Korábban volt három tízpróbázó fiú is, akinek segítettem, és volt két többpróbázó magyar bajnokom is, Kovács Viktor és Kiss Enikő sőt, utóbbi az 1998-as budapesti Európa-bajnokságon is indult. De alapvetően rúdugró csoportom volt, csak mikor Krizsán Xénia edzője lettem, mélyedtem el igazán a hétpróbában, mert tudtam, hogy nagyon tehetséges, junior világbajnoki ezüstérmes, nem lehetett úgy kezdenem a közös munkát, hogy lesz, ami lesz. Utána kellett olvasnom, képezni magamat, hogy minél jobb felkészülést tudjak biztosítani neki.

Van valamilyen edzői hitvallása, amit mindig szem előtt tart?

Sokat kell edzeni, mert másképp nem megy, de nagyon fontosnak tartom a csapatmunkát. Jelenleg öt sportolóm van, két többpróbázó, Krizsán Xénia és Nemes Rita, két távolugró, Nguyen Anasztázia és Endrész Klaudia, valamint a gátfutó Almási Olivér, akikkel mindent előre megbeszélünk, és ahhoz tartjuk magunkat. Vallom, hogy akkor lesz jó minőség a munka, ha a versenyző is akarja és hisz benne. Idősebb versenyzőkkel nem lehet autoriter módon viselkedni, mert a munka nem lesz annyira hatékony, a sporttudomány ma már pontosan kimutatja, mennyivel hatékonyabb minden, ha a versenyző is akarja. Én nem kiszúrni akarok velük, de a terhelésben el kell menni a határig, ugyanakkor fontos a visszajelzés, hogy elmondják, hogyan érzik magukat, és ennek megfelelően én is azonnal tudjak változtatni. Nem írok edzéstervet egy hónapra előre, hogy aztán mereven ragaszkodjam hozzá. Fő célom, mondhatni életfilozófiám, hogy hozzuk ki mindenkiből a maximumot, amit csak lehet, csak meg kell látni a lehetőségeket.

Ebben igen fontos szerepet játszhat a motiváció.

Az egyik legfontosabbat, edzésen és versenyen is. A kettő összefügg, mert amit edzésen megtesznek, azt várhatom el tőlük a versenyen is, csodák nincsenek. Sokszor beszélgetek velük, hogy tudjam, milyen problémáik vannak a sporton kívül, hogyan és mivel tudunk rajtuk segíteni, mert a koncentráció az egyik legfontosabb faktor. A koronavírus miatt a 2020-as év nagyon nehéz volt, ők is nyűgösebbek voltak, a testsúlyuk is elszakadt kicsit, de ha megvolt motiváció, sokkal jobban össze tudták kapni magukat. A lányok egyébként is érzelmi alapon közelítenek meg sok mindent, ezért vigyáznom kell, mit és hogyan mondok. Míg egy fiú mindent elvisel, egy lányt általában nem ugyanaz motivál.

Milyen módszerekben hisz?

Nem vagyok a klasszikus alapozás híve, szeretem hullámoztatni a terhelés és a pihenés arányát. Akár egy héten belül is, a hét eleje keményebb, a közepén kicsit elengedem, majd a végét megint kicsit megnyomjuk. Ez a saját tapasztalatom alapján alakult ki, mert versenyzőként emlékszem, hogy sokszor szerdán már totálkáros voltam, csütörtökön és pénteken szinte már csak „favágó munkát” végeztem. Megcsináltam én mindent, de nem volt annyira hatékony. Ma már egyébként is összefolyik a nyári és a téli szezon, nincs idő a klasszikus alapozásra. Sérülés esetén persze más a helyzet, akkor nem szabad kapkodni, és sokszor a klasszikus módszerekhez kell visszanyúlni.

A tanítványaival most is ehhez tartja magát?

Xéni és Rita most jó állapotban vannak, és ugyan most több aerob munka és erősítés áll előttünk, de nem akarom lassítani őket nagy terheléses munkával, mert csak másfél hónapunk van. A hétpróbával bejön két új versenyszám, a kétszáz méteres síkfutás és a gerelyhajítás, erre is készülni kell. Márpedig ha nagyon fáradtak, nem tudunk jó technikai edzéseket végezni, mert nem tudnak annyira koncentrálni. Van olyan feladat, amit lehet relatíve fáradtan csinálni, de technikázni biztosan nem.

Krizsán Xéniával nyolc éve dolgoznak együtt. Hogyan találták meg egymást?

Ő keresett meg 2013-ban. Tudtam róla, hogy nagyon tehetséges lány, aki végtelenül szimpatikus, szerény, és nagyon jó testalkata van ehhez a sportághoz. Megnéztem az eredményeit, egész jó volt magas- és távolugrásban, valamint gerelyhajításban, lyukas száma pedig nem is volt, inkább technikailag kellett javítani több dolgon. Számomra büszkeség volt, hogy engem keresett meg, úgy éreztem, ha ő választ engem, akkor lehet köztünk eredményes edző-tanítvány kapcsolat. Valóban így lett, de bevallom, először elgondolkodtam rajta, nagy kihívásnak és felelősségnek éreztem, mert mi van, ha nem működik jól?

Milyen vele dolgozni?

Az elején kicsit önállótlan volt még, nem mindig tudta, mi a saját érdeke, főleg apró dolgokban kényelmes is volt, hajlamos volt az egyszerűbb utat választani, de az évek alatt rájött, hogy ezek bizony sok pontot jelentenek a hétpróbában. Például, ha mondtam neki, hogy most kell menni masszőrhöz, akkor volt, hogy jelezte, ő inkább holnap menne, mert valamilyen programja van. Idővel rájött, hogy azért mondom neki ezeket, mert tudom, mikor kell felrázni az izmait, hogy tovább tudjunk dolgozni. Xéni mára nemcsak profi, de jó versenyző típus is lett, mert kicsit talán még mindig kisebb az önbizalma, de már tisztában van vele, ha jó volt edzés, akkor jó lesz a verseny is.

Most már Ön foglalkozik Nemes Ritával is. Ő hogyan lett a tanítványa?

Eredetileg úgy gondoltuk, hogy Xéninek is egyszerűbb a felkészülés, ha van egy ilyen szintű edzőpartnere, aztán az idővel szépen kialakult. Rita nagyon tehetséges, sajnálom, hogy kilenc évet kihagyott. Harmincegy éves, nála az a kihívás, hogy ne sérüljön meg, és hogy nincs idő a nulláról kezdeni mindent. Xéninél volt időm szétszedni és újraépíteni mindent, amit kellett, de Ritánál már csak részmozdulatokat tudunk javítani. Ő is jó versenyző típus, de néha türelmesnek kell lenni vele, és ha kipanaszkodta magát, nagyon keményen tud dolgozni. Benne még megvan a bizonytalanság, amire példa Torunban a súlylökés, amikor két gyenge kísérlet után össze tudta kapni magát, és harmadszorra az egyéni csúcsa közelében lökött. Stabilabbnak kell lennie, hogy a helyén legyenek a dolgok, mert hibák mindig vannak, de csak kicsik legyenek, ne nagyok.

Mi az oka annak, hogy Xénia és Rita esetében is kellett egy-két év, míg összecsiszolódtak?

Meg kellett ismernünk egymást. Nagyon fontos a bizalom, aminek oda-vissza működnie kell, meg kell bíznunk egymásban, hogy én elhiggyem, amit mond és támogassam őt, ő pedig higgyen bennem és abban, amit kérek tőle. Ha ez működik, akkor lesz eredmény, de az nem egyik percről a másikra alakul ki, meg kell ismernünk egymás szokásait, szófordulatait. És jó, ha van egy megfelelő alaptechnika, mert azon könnyebb változtatni, ennek érdekében szoktam és szeretek is tanácsot kérni más szakemberektől. Xéni súlylökése például nem volt stabil, le kellett butítani és újra felépíteni, amiben Márton Anita edzője, Eperjesi Laci bácsi segíttett nekünk. De így vagyunk most Almási Olivérrel is, az ő esetében Kozák Luca edzője, Suba Laci mutat olyan alapgyakorlatokat, amiket többpróba-edzéseken alapvetően nem használunk. Ennek oka, hogy többpróbában nem lehet minden versenyszámban tökéletes technikát kialakítani, mert nincs rá idő, stabilitásra kell törekedni, amivel jó eredményt lehet elérni, de közben nem annyira időigényes. Ma már rengeteg gyakorlat van, amelyekből nehéz kiválasztani, amire az adott versenyzőnek szüksége van.

A toruni fedett pályás Európa-bajnokságon elért eredményekre, Krizsán Xénia bronzérmére és Nemes Rita hatodik helyére számított?

Számomra nem volt meglepetés, mert ez volt a célunk, és örültünk, hogy sikerült. Tudtam, hogy nem lesz egyszerű, egy kontinensbajnokságon minden benne van a pakliban, de a lányok jó állapotban voltak, és a világranglista-helyezésük is ilyen eredményekre predesztinálta őket. Az Eb után kaptak egy hét pihenőt, hogy nyalogassák a sebeiket, aztán egy kis rávezető munka után edzőtáborba megyünk Portugáliába. A felkészítő versenyeknek is rendben kell lennie, Xéninek már megvan a kvótája a tokiói olimpiára, Ritának még kell legalább egy jó verseny, hogy ő is kijusson, de úgy gondolom, reális esélye van rá.

VINCZE SZABOLCS