A MET továbbképzés keretében utoljára még a COVID előtt foglalkoztunk ezzel a témával. Éppen ideje volt már újra elővenni a nők a sportban kérdéskörét.

Dr. Perényi Szilvia a TF docense előadásában bemutatta a hazai helyzetet, összehasonlítva más országokkal. Míg a sportoló nők arányában nálunk is megtörtént a kiegyenlítődés, azaz a sportoló nők aránya megközelíti az 50 %-ot, a sportban munkavállaló – edző, sportvezető, sportszervezetben dolgozó – nők aránya ennél jóval kedvezőtlenebb. Pedig a sportban szakmai képesítést szerzett nők száma nem tér el a férfiak számától. A sportban dolgozó nők alacsony száma részben tradicionális okokra vezethető vissza, részben az időbeli elfoglaltság sok nő szerint nem egyeztethető össze a hagyományos női szereppel. Ezen a helyzeten társadalmi szemléletváltoztatással lehetne segíteni.

Dr. Gál Andrea, a TF tanszékvezetője előadásában a nőknek a sportban és az üzleti életben játszott szerepét, annak összefüggéseit tárta fel. A sport, különösen a versenysport olyan személyes tulajdonságokat fejleszt, mint a kitartás, elszántság, gyors döntéshozatal, kapcsolatteremtő képesség, amelyek segítenek a nőknek az üzleti életben a vezetői állás betöltésében. A vezetői állásban dolgozó nők nagyobb arányban őrzik meg a fizikai aktívitásukat. Míg a férfiak inkább a csapatsportokat választják, a nők inkább az egyéni sportokban – futás, úszás, természetjárás – maradnak aktívak. Érdekes módon a vezető állást betöltő nőknél a versenyszellem alacsonyabb, mint a férfiaknál.

A TF-en folyamatosan történnek kutatások ezekben a témákban, amelyeknek az eredményeiről a későbbi továbbképzések során beszámolnak.

/ Köpf Károly /