Olimpikonok, akik sikeres sportszülők

Összefoglaló az eseményről

A rendezvény „A kiválasztástól az olimpiai dobogóig” címet viselte és célja az volt, hogy a szülőknek bemutassa, a kezdetektől, tehát gyermekeknek a sportba történő bekapcsolódásától, milyen út vezet a versenysportolóvá válásig, akár az olimpiai dobogóig. A vendégek maguk is egykori sikeres élsportolók és jelenleg „sikeres sportszülők” voltak.

Köpf Károly, a MET főtitkára, a Sportszülők Akadémiája ötletgazdája / Fotó: Vörös Nándor

A Sportszülők Akadémiája harmadik rendezvénye március 18-án volt, a szokott helyszínen, a Magyar Sport Házában, illetve online a Magyar Edzők Társasága YouTube csatornáján. A sorozat iránt változatlanul nagy volt az érdeklődés. A rendezvény szervezője, a MET ezt az alkalmat is felhasználta, hogy népszerűsítse a Magyar Virtuális Sportmúzeumot. A Múzeum tartalma a hajramagyarok.hu oldalon érhető el. Az eddigi tartalmak folyamatosan bővülnek a 2024-es párizsi olimpiára kvalifikáló sportolók profiljaival is.

Prof. Dr. Géczi Gábor / Fotó: Vörös Nándor

Prof. Dr. Géczi Gábor, a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem egyetemi tanára tartotta a bevezető előadást. Géczi Gábor 44-szeres jégkorong válogatott kapus. Előadása a Hosszútávú Sportolófejlesztési Programról szólt. A programot a magyar származású kanadai sporttudós Balyi István dolgozta ki, alapvetően a legendás TF tanár, Dr. Nádori László téziseire építve. A program lépésről lépésre bemutatja, hogy a gyermekek, fiatalok a felnőtt kor eléréséig milyen testi és szellemi fejlődésen mennek keresztül és az egyes korosztályoknál a sportbeli felkészítésben mik a csomóponti feladatok. Nagyon fontos, hogy a sportszülők kellő információval rendelkezzenek erről a folyamatról, mert így tudják megérteni és segíteni az edző munkáját. A szülő támogassa a fiatal sportoló sportkarrierjét, de egy idő után ezt a karriert a sportolónak saját magának kell felépítenie.

“A kiválasztástól az olimpiai dobogóig” címmel rendezett kerekasztal beszélgetést a Magyar Edzők Társasága 2024.03.18-án a Magyar Sport Háza konferenciatermében. Moderátor Dr. Csisztu Zsuzsa egykori olimpiai 8.helyezett tornász volt, vendégei pedig Dr. Kiss Gergely háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó, Prof. Dr. Géczi Gábor a Testnevelési Egyetem tanára, Imre Géza kétszeres olimpiai ezüst-, és bronzérmes párbajtőrvívó és Kökény Beatrix olimpiai és világbajnoki ezüstérmes kézilabdázó. / Fotó: Vörös Nándor

Ezután egy kerekasztal beszélgetés következett illusztris résztvevőkkel. A résztvevők: Dr. Kiss Gergely, háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó, Kökény Beatrix, olimpiai és világbajnoki ezüstérmes kézilabdázó, Imre Géza olimpiai ezüst- és bronzérmes, világbajnok vívó és Prof. Dr. Géczi Gábor, volt válogatott jégkorongozó. A kerekasztal beszélgetést Dr. Csisztu Zsuzsa, a Sportrádió műsorvezetője, a Magyar- és a Nemzetközi Sportújságíró Szövetség alelnöke vezette, aki maga is élsportoló volt. Ők valamennyien nem csak nemzetközi szintű élsportolók, hanem sportszülők voltak, vagy jelenleg is azok.

Imre Géza és Kökény Bea a Sportszülők Akadémiája 3. előadásán / Fotó: Vörös Nándor

Vidám, sok humorral átszőtt beszélgetés keretében emlékeztek meg saját gyermek- és fiatalkori sportélményeikről, a pályájuk hullámhegyeiről és völgyeiről, arról, hogy szüleik, környezetük annak idején hogyan segítette őket tehetségük kibontakoztatásában. A beszélgetés során arra is részletesen kitértek, hogy a saját sporttapasztalataik, kiemelkedő sportmúltjuk mennyiben segítette, esetleg gátolta gyermekeik sportolói útjának kiteljesedését. Ma már valamennyien sportvezetőként, vagy sportpedagógusként tevékenykednek. Versenyzői-, illetve játékospályafutásuk befejezése után sem szakadtak el a sportáguktól, a sporttól. Ez annak is köszönhető, hogy aktív éveik alatt kedvező hatások érték őket a sport világában.

Dr. Kiss Gergely, háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó, a Nagy Sportágválasztó kommunikációs igazgatója

„Az edzőknek és a szülőknek ma is arra kell törekedni, hogy a sportoló gyerekeknek, fiataloknak örömöt okozzon a sport. Ebben a közegben tudnak a sporttehetség mellett az egyéb értékes akarati, érzelmi tulajdonságaik is kifejlődni, amelyek az aktív pályafutás után segítik a civilszférába való beilleszkedésüket, sikeres felnőtté válásukat.”

A jelenlévő sportszülők érdeklődését mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy a rendezvény hivatalos befejezése után még hosszú percekig beszélgettek az esemény vendégeivel.

/ Köpf Károly / Fotók: Vörös Nándor