Olimpikonok, akik sikeres sportszülők
Összefoglaló az eseményről
A rendezvény „A kiválasztástól az olimpiai dobogóig” címet viselte és célja az volt, hogy a szülőknek bemutassa, a kezdetektől, tehát gyermekeknek a sportba történő bekapcsolódásától, milyen út vezet a versenysportolóvá válásig, akár az olimpiai dobogóig. A vendégek maguk is egykori sikeres élsportolók és jelenleg „sikeres sportszülők” voltak.
A Sportszülők Akadémiája harmadik rendezvénye március 18-án volt, a szokott helyszínen, a Magyar Sport Házában, illetve online a Magyar Edzők Társasága YouTube csatornáján. A sorozat iránt változatlanul nagy volt az érdeklődés. A rendezvény szervezője, a MET ezt az alkalmat is felhasználta, hogy népszerűsítse a Magyar Virtuális Sportmúzeumot. A Múzeum tartalma a hajramagyarok.hu oldalon érhető el. Az eddigi tartalmak folyamatosan bővülnek a 2024-es párizsi olimpiára kvalifikáló sportolók profiljaival is.
Prof. Dr. Géczi Gábor, a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem egyetemi tanára tartotta a bevezető előadást. Géczi Gábor 44-szeres jégkorong válogatott kapus. Előadása a Hosszútávú Sportolófejlesztési Programról szólt. A programot a magyar származású kanadai sporttudós Balyi István dolgozta ki, alapvetően a legendás TF tanár, Dr. Nádori László téziseire építve. A program lépésről lépésre bemutatja, hogy a gyermekek, fiatalok a felnőtt kor eléréséig milyen testi és szellemi fejlődésen mennek keresztül és az egyes korosztályoknál a sportbeli felkészítésben mik a csomóponti feladatok. Nagyon fontos, hogy a sportszülők kellő információval rendelkezzenek erről a folyamatról, mert így tudják megérteni és segíteni az edző munkáját. A szülő támogassa a fiatal sportoló sportkarrierjét, de egy idő után ezt a karriert a sportolónak saját magának kell felépítenie.
Ezután egy kerekasztal beszélgetés következett illusztris résztvevőkkel. A résztvevők: Dr. Kiss Gergely, háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó, Kökény Beatrix, olimpiai és világbajnoki ezüstérmes kézilabdázó, Imre Géza olimpiai ezüst- és bronzérmes, világbajnok vívó és Prof. Dr. Géczi Gábor, volt válogatott jégkorongozó. A kerekasztal beszélgetést Dr. Csisztu Zsuzsa, a Sportrádió műsorvezetője, a Magyar- és a Nemzetközi Sportújságíró Szövetség alelnöke vezette, aki maga is élsportoló volt. Ők valamennyien nem csak nemzetközi szintű élsportolók, hanem sportszülők voltak, vagy jelenleg is azok.
Vidám, sok humorral átszőtt beszélgetés keretében emlékeztek meg saját gyermek- és fiatalkori sportélményeikről, a pályájuk hullámhegyeiről és völgyeiről, arról, hogy szüleik, környezetük annak idején hogyan segítette őket tehetségük kibontakoztatásában. A beszélgetés során arra is részletesen kitértek, hogy a saját sporttapasztalataik, kiemelkedő sportmúltjuk mennyiben segítette, esetleg gátolta gyermekeik sportolói útjának kiteljesedését. Ma már valamennyien sportvezetőként, vagy sportpedagógusként tevékenykednek. Versenyzői-, illetve játékospályafutásuk befejezése után sem szakadtak el a sportáguktól, a sporttól. Ez annak is köszönhető, hogy aktív éveik alatt kedvező hatások érték őket a sport világában.
„Az edzőknek és a szülőknek ma is arra kell törekedni, hogy a sportoló gyerekeknek, fiataloknak örömöt okozzon a sport. Ebben a közegben tudnak a sporttehetség mellett az egyéb értékes akarati, érzelmi tulajdonságaik is kifejlődni, amelyek az aktív pályafutás után segítik a civilszférába való beilleszkedésüket, sikeres felnőtté válásukat.”
A jelenlévő sportszülők érdeklődését mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy a rendezvény hivatalos befejezése után még hosszú percekig beszélgettek az esemény vendégeivel.
/ Köpf Károly / Fotók: Vörös Nándor