Nemzetközi projektek

iCoachGirls Projekt

Az iCoachGirls (rövidítve ICG) egy Erasmus+ Sport társfinanszírozással megvalósuló projekt 2022 – 2024 közötti időszakra. A projekt főkoordinátori szerepét az ICCE Sport Coaching Europe és a Leeds Beckett Egyetem közösen látják el, míg konzorciumi tagjai a Magyar Edzők Társasága, a Holland Olimpiai Bizottság (NOC*NSF), az Ír Sporttanács (Sport Ireland), a kaunasi Litván Sport Egyetem, a FIBA Európa és a Speciális Olimpia Európáért felelős részlege.

Legfőbb célja, hogy vonzóvá tegye az edzői hivatást hölgyek körében, ezzel növelve az edzőnők számát a sportvilágban, valamint növelje a fizikai aktivitást és a sportban való részvételt az általános iskolás korú lányok körében annak érdekében, hogy a gyermek- és serdülőkorú lányok hasonló arányban vegyenek részt szervezett keretek közötti fizikai aktivitásban, sportolásban, mint az azonos korú fiúk, és ugyanolyan vonzó sportolási lehetőségeket kapjanak, mint a fiúk.

Nemzetközi statisztikák azt mutatják, hogy a 17 év alatti lányok 84%-a nem felel meg az EU-s irányelveknek, amely azt mondja ki, hogy a gyermek- és serdülőkorban végzett sportolás és fizikai aktivitás számos pozitív eredményhez vezethet, mint például a népesség legmagasabb befejezett iskolai végzettségének növekedése és a magas foglalkoztatás, vagy annak valószínűsége, hogy felnőttként is fizikailag aktív marad, megfelelő fizikai és mentális egészségi állapotban lesz, a jólét jellemzi, illetve hogy a társadalmi elvárásoknak megfelelően fejlődnek szociális készségei.

Az EU-ban végzett kutatások kimutatták, hogy a 15–24 éves fiúk kétszer nagyobb valószínűséggel sportolnak rendszeresen, mint az azonos korú lányok (Európai Oktatási, Sport-, Ifjúsági és Kulturális Bizottság, 2018). A legújabb kutatások szerint negyed annyi lány sportol napjainkban, mint fiú (Emmonds et al., 2021). A tények ismeretében a partnerek megállapodtak abban, hogy olyan gyakorlati ismeretanyag létrehozására törekszenek, amely az edzőket segíti abban, hogy még jobb edzőkké tudjanak válni, a projekt témájának megfelelően különös tekintettel a fiatal lányokra.

A projekt lebonyolításába ezúttal tervezünk néhány aktív edzőt is bevonni, akik adott tematika mentén besegítenek a projektben vállalt feladatok lebonyolításába, értékelésébe annak érdekében, hogy valós, kézzel fogható projekteredményeket kaphassunk. A projekteredményként elkészülő dokumentáció (segédanyagok, sablonok, jó gyakorlatok stb.) reményeink szerint jobban tudja majd az edzőket a gyakorlati munkájukban segíteni.

iCoachKids Projekt

Az iCoachKids (iCK) néven elfogadott 2016-1-UK01-KA202-024445 sz. 3 éves Európai Unió Erasmus+ Education programja által támogatott projekt 2016-2019 között kerül megvalósításra
képzés, továbbképzés támogatására innováció és stratégiai partnerségek, valamint helyes gyakorlatok tapasztalatcseréjének bevonásával. A Projekt a gyermekekkel és fiatalokkal foglalkozó edzők képzésére, továbbképzésére irányul.

Az iCK szükségszerűségét az magyarázza, hogy az EU-ban legalább nyolcmillió edző dolgozik gyermekekkel és fiatalokkal, de legtöbbjük a legalacsonyabb szintű edzői képesítéssel
rendelkezik, illetve van, hogy egyáltalán nem rendelkezik képesítéssel.

Az iCK a fenti hiányosságra építve arra törekszik, hogy egy olyan tanulóközpontú, közösségen alapuló, együttműködő megközelítést alkalmazzon, amely innovatív képzési és továbbképzési lehetőségeket biztosít gyermekekkel és a fiatalokkal foglalkozó edzők számára.

iCK céljai:

• interaktív online platform kialakítása, melyen keresztül az edzők megoszthatják tapasztalataikat és egymástól tanulhatnak;

• ingyenes, a projekt során kifejlesztett e-learning képzés;

• új és nemzetközileg fellelhető szakmai anyagok gyűjteményének rendelkezésrebocsátása edzők és szülők számára;

• rendszeres blogok és cikkek nemzetközi szakértőktől;

• Európai edzőképzési tanterv kialakítása fiatalokkal foglalkozók számára (EuropeanCoaching Children Curriculum);

• esettanulmányok és jó gyakorlatok gyűjteménye a gyermek- és ifjúsági sportról,valamint az e területen dolgozó edzők képzéséről és továbbképzéséről;

• jelentés a projektben részt vevő hét európai országból a fiatalokkal foglalkozó edzői munkaerő sajátosságáról.

CoachForce21 Projekt

A CoachForce21 projekt célja, hogy erősítse a már meglévő és segítse az újonnan létrejövő edzői érdekképviseleti szervezeteket; gyakorlati példák bemutatásával ösztönözzön EU-s országokat edzői képviseletek működtetésére, és támogatást nyújtson a XXI. század
követelményeinek megfelelő edzői képviseleteknek a sportpolitikai döntéshozatalban.

A projekt fő tevékenységei:

  • Jelenlegi edzői képviseletek feltérképezése az EU 28 tagállamában
  • Létező edzői szervezetek munkájának feltérképezése a 28 tagállamban
  • Az edzői életpálya elismerése érdekében átfogó, az edzőket támogató érdekképviseleti szervezetek ösztönzésére szakmai, szervezési, képviseleti és minőségbiztosítási területeken útmutató kidolgozása meglévő, és megalakulni készülő edzői érdekképviseletek számára
  • Hatékony együttműködés, networking elősegítése az edzői érdekképviseleti szervezetek, edzők, munkáltatók, nemzeti és nemzetközi sportszervezetek, valamint kormányzatok
    között

CSI Projekt

A Coach Sport Integrity néven elfogadott 590595-EPP-1-2017-1-EL-SPO-SCP sz. 2 éves Európai Unió által támogatott projekt az edzők számára megvalósuló képzés fejlesztésére valósul meg a sport integritásról. A Projekt 2018-2020 között kerül lebonyolításra 8 európai ország részvételével.

A C.S.I. Projekt célja:

• Az edzői szakma elismerésének elősegítése, legmagasabb szintre emelése

• Az edzők által képviselt sportágak közvélemény által megítélt szellemi értékének,

• A sport integritás határain átnyúló fenyegetések kezelése (doppingvétség, fogadási csalás, manipulált mérkőzésrögzítés, „bundázás”, erőszak, vesztegetés)

• Az intolerancia és diszkrimináció minden formája elleni fellépés

A projekt fő feladatának tekinti, hogy új, innovatív és egyedi képzés kidolgozásával felkészítse és képezze a sport minden területén és szintjén működő edzői társadalmat Európa szerte, és ezért az alábbiak megvalósítására törekszik:

1. Edzőképzés, továbbképzés a sportban fellelhető szabálytalan, korrupt és társadalomellenes magatartás globális méretéről és terjedelméről.

2. Etikus keret biztosítása az edzői gyakorlat során közvetített értékek következményeire mért ártalmakról.

3. Az edzők részére tudásátadás, kompetencia és készségek biztosítása a sport integritását fenyegető veszélyek kezeléséről (doppingvétség, fogadási csalás, vesztegetés).

4. Etikus munkavégzés biztosítása (hitelesség, átláthatóság és integritás).

5. A jó gyakorlatból, esettanulmányokból szakmai előmenetel biztosítása, a tapasztalatokkal kutatási tanulmányok támogatása.