Közgyűlést tartott a Magyar Edzők Társasága
Április 11-én tartotta Köztestületként első éves rendes Közgyűlését a Magyar Edzők Társasága. A közgyűlési napirendi pontok megtárgyalása előtt Molnár Zoltán elnök, aki a Közgyűlés levezető elnöki tisztségét is ellátta, tájékoztatta a megjelenteket a most 32 éves Társaság tevékenységéről az elmúlt 10 évben.
tevékenységéről az elmúlt 10 évben. A MET munkáját bemutató PPT Dr. Ormai László, a MET két éve elhunyt elnöke és örökös tiszteletbeli elnöke egykori, de ma is érvényes mondásával indult: „A MET legyen a magyar sport szolgáltató tudásközpontja.” A MET, mint azt az elnöki prezentáció bemutatta, az elmúlt 10 évben magas színvonalon látta el ezt a feladatot. A Sporttörvény módosításával bekerült a törvénybe az a megállapítás, hogy „A sport két legfontosabb humán szereplője a sportoló és az edző.” Ezzel a megállapítással az edzői hivatás elnyerte a sporttársadalmában az őt megillető rangot. Az elmúlt 10 év számai a MET kiemelkedő szakmai tevékenységét támasztják alá. Az edzőtovábbképzésben – amely ma már közel kétezer edző számára jelenti kötelező kreditszerzési keretében a szakmai tudásgyarapodást – 230 szakmai konferencián 520 óra előadás hangzott el és a rendezvények 44 ezer hallgatót vonzottak.
Molnár Zoltán, a MET elnöke / Fotó: Jocha Károly
44 ezer hallgatót vonzottak. A MET tevékenységének jelentős, az edzők munkájának elismerését szolgáló része a szakmai kitüntetések adományozása. 10 év alatt 32 edző kapott Mesteredzői Díjat, 55 szakember Edzői Életmű Díjat. A MET értékes szakmai programokat bonyolított le, többek közt az „Edző leszek, nincs akadály”, „Dopping- és drogmegelőzés fiatalkorú sportolóknál”, valamint a „Találkozás edzőlegendákkal” programokat. Az elmúlt és egyik legsikeresebb rendezvénysorozata volt a „Sportszülők Akadémiája”. Komoly rangot vívtak ki a magyar sportéletben a MET szakmai kiadványai, a Magyar Edző folyóirat és az edzők munkáját segítő Etika a sportban füzet. A Sporttörvény által a 18 év alatti sportolókkal foglalkozó edzők részére elrendelt gyermekvédelmi ismeretek továbbképzésen 2024-ben 6.513 edző szerzett a továbbképzés teljesítését igazoló Tanúsítványt. Molnár Zoltán az elmúlt időszak egyik legjelentősebb vívmányának tekinti a Magyar Edzők Napja megünneplését minden év szeptember 25-én és az eseményhez fűződő ThanksCoach kampányt, a Mesteredzők Klubja megalapítását, valamint a Magyar Virtuális Sportmúzeum megalkotását és gondozását.
Fotó: Jocha Károly
Ezután került sor a közgyűlési napirendek megvitatására. A 2024. évi szakmai beszámoló kitért az elnökség munkájának ismertetésére, részletesen bemutatta az elmúlt évi szakmai továbbképzés programját és eredményeit, a MET részvételét a nemzetközi pályázati programokban. A gazdasági beszámoló, a mérlegbeszámoló és a Felügyelő Bizottság jelentése alátámasztotta, hogy a MET mindezeket a feladatokat fegyelmezett és takarékos gazdálkodással vitte véghez. Az állami támogatás és a saját bevételek megfelelő anyagi hátteret biztosítottak a szakmai munkához. A MET 2025-ben a hagyományos feladatai mellett már Köztestületként lát el további, megnövekedett szakmai feladatokat, ezáltal megkerülhetetlen tényezőjévé válik a magyar sportirányításnak is. A 2025. évre előirányzott állami támogatások és saját bevételek továbbra is elegendő forrást jelentenek a megnövekedett feladatok ellátására.
A Közgyűlés az előterjesztett dokumentumokat egyhangúlag elfogadta.
Magyar Edzők Társasága / Köpf Károly főtitkár