Hiánypótló előadások a sportkórház szakembereitől

Összefoglaló az eseményről

A Sportszülők Akadémiája második foglalkozásának témája az egészségügy, az orvos, a sportorvoslás és sportorvos szerepe volt a fiatal sportolók sporttevékenységében. Az előadók az Országos Sportegészségügyi Intézet, népszerű nevén a Sportkórház munkatársai voltak.
Dr. Soós Ágnes / Fotó: Vörös Nándor

Dr. Soós Ágnes főigazgató főorvos rövid bevezetőjében ismertette az intézmény múltját, jelenlegi helyzetét és azt, hogy milyen távlati terveik vannak, amelyekkel még jobbá, színvonalasabbá tudják tenni az Intézet működését, a sportolók kiszolgálását.

Dr. Kiss Marianna / Fotó: Vörös Nándor

Dr. Kiss Marianna, az Országos Sportorvosi Hálózat vezető sportorvosa előadásában a sportorvosi vizsgálatok szükségességéről és felelősségéről beszélt. Különösen a fiatal sportolóknál nagyon fontos, hogy rendszeresen, félévente átessenek a vizsgálatokon és hogy az edzőkkel és a szülőkkel is rendszeres legyen a kapcsolat. Ismertette a sportorvosi hálózat felépítését, a lehetőségeket a sportorvosi vizsgálatok helyének kiválasztására, illetve a háziorvosok szerepét a versenyengedélyek kiadásában.

Megyeriné Szabó Anita / Fotó: Vörös Nándor

Megyeriné Szabó Anita az OSEI stratégiai igazgatója részletesen felvázolta a versenyengedély kiadásának a folyamatát a sportorvosi vizsgálatra történő jelentkezéstől egészen a versenyengedély kiadásáig. Jelentős informatikai fejlesztések történtek és történnek a jövőben is, amelyek segítik a vizsgálatra jelentkezést, a versenyengedély időtartamának nyilvántartását és lekérdezését, elkerülendő ezzel az engedély megszerzésének az utolsó pillanatra történő időzítését. Azt is elmondta, hogy az sportorvosi hálózat működésében vannak olyan időszakok – a nyári időszak és az év vége – amikor el lehet kerülni a torlódást a vizsgálatra történő jelentkezéskor.

Dr. Vannai Judit / Fotó: Vörös Nándor

Dr. Vannai Judit, az OSEI gyermekgyógyásza nagyon érdekes és hasznos előadást tartott a fiatal sportolóknál előforduló akut és krónikus betegségekről, arról, hogy melyik esetben mi a teendő, mennyit kell pihenni, mikor tud a fiatal további károsodástól mentesen visszatérni az edzésmunkába és a versenyzésbe. Külön felhívta a figyelmet a mononukleózis előfordulására és veszélyeire, valamint az olyan krónikus betegségekkel, állapotokkal történő sportolásra, mint az elhízás, az asztma, az epilepszia és a diabétesz. Ezek nem kizáró tényezők a sportolás szempontjából, de a sportágválasztásnál és a sporttevékenység folytatásánál külön figyelmet igényelnek.

Az előadások sok hasznos ismeretet nyújtottak a sportszülőknek és azoknak az edzőknek is, akik figyelemmel követték az eseményt.

Az OSEI szakemberei: Megyeriné Szabó Anita, Dr. Soós Ágnes, Dr. Kiss Marianna és Dr. Vannai Judit / Fotó: Vörös Nándor

Előrejelzés

A következő Sportszülők Akadémiája időpontja 2024. március 21. 18-20 óráig, élőben a Magyar Sport Háza konferenciatermében, online a magyar Edzők Társasága YouTube csatornáján. A téma: A kiválasztástól az olimpiai dobogóig. Előadók, illetve vendégek lesznek Prof. Dr. Géczi Gábor, a Magyar Testnevelés és Sporttudományi egyetem intézetvezető egyetemi tanára, 44-szeres jégkorong válogatott kapus, Dr. Kiss Gergely, háromszoros vízilabda olimpiai bajnok, Kökény Bea olimpiai ezüstérmes kézilabdázó és Imre Géza olimpiai ezüstérmes vívó.

Érdemes velünk tartani…

/ Köpf Károly / Fotó: Vörös Nándor