A táplálkozástól a versenyzésig…

Összefoglaló az eseményről

A Sportszülők Akadémiája negyedik rendezvénye két témáról szólt: a sportoló gyermekek táplálkozásáról és életmódjáról, illetve a versenyzésről.

Fotó: Vörös Nándor

Az edzés, a sportolás megnöveli a sportoló gyermek energiaigényét. Elsősorban a szülők feladata gondoskodni arról, hogy ennek a megnövekedett energiaszükségletnek a kielégítése lehetőleg megfelelő időben és egészséges tápanyagokkal történjen. 

Rédli Dóra sportdietetikus előadásában elmondta, hogy ma már az utánpótlás korú sportolók felkészítésébe is rendszeresen bevonják az edzők a dietetikusokat. Ismertette az alapvető tápanyagok szerepét és azt az optimális mértéket és arányt, amely a napi étkezés során szükséges a többletenergiaigény fedezésére és a fiatal sportoló testi fejlődésének támogatására.

Kitért az edzések közötti, a versenyek előtti és utáni, valamint az edzőtábor alatti helyes táplálkozás kérdéseire. Felhívta a figyelmet a sajnos nagyon gyakran előforduló helytelen folyadékpótlásra, amikor a sportoló gyermekek magas cukortartalmú italokkal pótolják a folyadékveszteséget. 

Különösen károsak az energiaitalok. Az étrendkiegészítők alkalmazását ennél a korosztálynál kerülni kell, viszont nagyon fontos, hogy a vitaminok megfelelő mértékben és arányban legyenek jelen a táplálékokban. Amennyire lehet, csak természetes táplálékok biztosítsák a sportoló gyermek energiaszükségletét.

Az eredményes sportoláshoz elengedhetetlen, hogy a gyermek életmódjában is alkalmazkodjon a fokozott fizikai igénybevételhez. Ide tartozik a napirend megfelelő kialakítása, a sportoló gyermek fokozott igénybevételének kipihenését biztosító alváshosszúság. Erre a szülőknek fokozott figyelmet kell fordítani, mert a digitális eszközök túlzott használata alvászavarokat okoz.

Rédli Dóra, sportdietetikus / Fotó: Vörös Nándor

Dr. Fülöp Márta pszichológus előadása arról szólt, hogy a sportoló gyermekek kihívásként, vagy fenyegetésként élik-e meg a versenyzést. Vannak olyan fiatalok, akik imádnak versenyezni, megméretni magukat, másoknak viszont a versenyzés szorongást, stresszt okoz. Az eltérő attitűdnek van genetikai háttere, de a neveltetés és a környezet is befolyásolja a gyermekek versenyzéshez való viszonyát. Ettől a viszonyulástól függ, hogy a fiatal hogy éli meg a sikert és a kudarcot. Egyik feldolgozása sem könnyű és ebben mind az edzők, mid a szülők helyes hozzáállása sokat segíthet. A gyermekek egynegyede tartozik ahhoz a típushoz, amelyik versenyző, minden áron győzelemre tör, egy másik negyede lehetőleg kerüli a versenyhelyzetet, fél a verségtől, a kudarctól.

A maradék ötven százalék vegyes típusú, inkább közömbös, sem a siker, sem a kudarc nem érdekli különösebben. Sokszor a szülők teremtenek olyan versenyhelyzetet a fiataloknak, amely fokozott szorongással, stresszel jár. Ilyen például az, mikor a szülő mindenáron ragaszkodik ahhoz, hogy a gyermek elitiskolában, „versenyistállóban” tanuljon, túlbecsüli ennek a jelentőségét. Fontos, hogy a gyermek úgy élje meg a versenyhelyzetet, hogy az még az esetleges vereség esetén is hozzájárul a fejlődéséhez.

Dr. Fülöp Márta, pszichológus, az MTA doktora / Fotó: Vörös Nándor

A rendezvényt kerekasztalbeszélgetés zárta, amelynek az előadókon kívül résztvevője volt Dr. Verrasztó Zoltán olimpiai ezüstérmes úszó, orvos és szakedző, Tibenszky Moni Lisa, a Felelős Szülők Iskolájának alapító ügyvezetője és Fülöp Bea tanár, újságíró sportszülő. A moderátor Köpf Károly, a Magyar Edzők Társasága főtitkára volt.

A kerekasztal beszélgetés során elhangzott, hogy

a versenysport, különösen egy bizonyos szint felett, erőfeszítést igényel a fiataloktól, de ez az erőfeszítés a fiatalt értékesebbé, testileg, lelkileg gazdagabbá teszi. Ebben rejlik a sport mindent felülmúló nevelő hatása.  

Verrasztó edzőként azt tapasztalja, hogy a mai fiatalok jelentős részében nincs meg az a versenyszellem, ami az ő generációját jellemezte, ezért egyre kevesebb fiatalt érdekli a versenyszerű sportolás. Tibenszky Moni Lisa a gyermekeket körülvevő nevelési környezet fontosságát emelte ki. Fülöp Bea szerint a sportoló gyermekek szüleinek a többsége nem rendelkezik azokkal az ismeretekkel és azzal a szerepvállalással, amellyel az edzők munkáját és a gyermekük örömteli, eredményes sportolását tudja segíteni. Ebben nyújt jelentős segítséget a Magyar Edzők Társasága kezdeményezése, a Sportszülők Akadémiája.

MET – Sportszülők Akadémiája IV. “Mi legyen a sporttáskában?” címmel rendezett kerekasztal beszélgetést a Magyar Edzők Társasága 2024.04.18-án a Magyar Sport Háza konferenciatermében.
Rédli Dóra sportdietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakember és Dr. Fülöp Márta pszichológus, az MTA doktora előadása után Köpf Károly a Magyar Edzők Társaságának főtitkára kérdezte az előadókat és a meghívott vendégeket,Dr. Verrasztó Zoltánt, Fülöp Beát és Tibenszky Moni Lisát, a témában.

/ Köpf Károly / Fotók: Vörös Nándor