INTERJÚ SOMOGYI BÉLÁVAL

Több türelem és improvizálás

 

A szülés után visszatérő ötszörös olimpiai bajnok kajakosunk, Kozák Danuta edzője és férje, Somogyi Béla mesélt arról, mi állt a sikeres augusztusi világbajnokság hátterében, illetve miben volt más a felkészülés, mint a szülés előtt.

 

Mikor döntöttek úgy, hogy Danuta a szülés után újra vízre száll?

Már a szülés előtt is az volt a tervünk, hogy biztosan visszatér, és miután a szülés után láttuk, hogy a szervezete megfelelően reagált a regenerációs időszakban, illetve utána a preventív szemléletű, fokozatos terhelésre, már nem volt többé kérdés számunkra, hogy minél előbb vízre is fog szállni.

 

Mi volt a szülés utáni visszatérés legnehezebb része? Miben volt más a munka, mint előtte?

Sokkal több türelmet, odafigyelést és improvizálást igényelt a munka, de nem csak a részemről. Neki is türelmesebbnek kellett lennie önmagához, a szervezetéhez. Mindkettőnknek fokozottabban kellett figyelnie a visszajelzésekre, hogy minél több sérülést elkerüljünk és ne kövessünk el végzetes hibákat. És a fokozott figyelem ellenére előjövő, valóban sok sérülést rugalmas edzéstervezéssel, még több prevencióval, még több gyógytornával, illetve még több türelemmel kellett kezelnünk.

 

Mennyire nehéz elválasztani a férj/apa és az edzőszerepet? Hol a határ a kettő között?

Nem húzunk éles határokat, sőt, nem is érezzük szükségét annak, hogy külön foglalkozzunk ezzel a kérdéssel. Számunkra teljesen természetesen tudjuk kezelni az egész szituációt. Talán az lehet a lényeg, hogy nem is érezzük, így nem is kezeljük ezeket szerepnek.

 

Mégis, hogyan tudják megoldani, hogy szülőkként az edzésre is maximális energiát képesek fordítani?

A nagymamák sokat segítenek, az edzések alatt Zora velük van. A nap többi részében van, hogy több energiába telik egy reggeli készülődés vagy egy fürdetés, altatás, lefekvés, de azt hiszem, ezt minden szülő átéli. Illetve a nehéz pillanatokat is próbáljuk nem teherként megélni.

 

Számítottak rá, hogy ennyire sikeres lehet a visszatérés?

A célunk mindig a maximum, de az igaz, hogy az idei, visszatérő évre eleinte megengedőbb célokat tűztünk ki. Mármint elviekben, mert ahogy haladtunk előre az időben, úgy érzékeltük, hogy nem fog kelleni ez a túlzott óvatosság.

 

Ezért vállaltak be rögtön három versenyszámot a portugáliai világbajnokságon?

A hazai válogatókon és az Európa-bajnokságon mutatott formája alapján a két szám biztonsági vállalásnak tűnt. Úgy gondoljuk, hogy a reális kihívások mutatnak a fejlődés irányába.

 

Melyik számra szeretnének koncentrálni a jövőben?

Az olimpiai időrend általában sokkal kedvezőbb, mint az Európa- illetve a világbajnokságoké, de konkrét időrendet még nem tudunk. Egyelőre az a cél, hogy mind a négy olimpiai számban előrelépjünk, tudjunk fejlődést felmutatni és szerezzünk olimpiai kvótákat.

 

Utólag visszanézve, a sikerek után hogyan látja, mennyit tett hozzá Danuta teljesítményéhez, hogy Önnel, a férjével kezdett dolgozni?

Remélem sokat.

 

Hogyan tovább, mik a közös tervek?

Danuta a riói olimpia előtt aláírt a klubunkkal, az UTE-val egy négy éves szerződést, tehát Tokióig biztosan készülünk.

 

VINCZE SZABOLCS