A megoldáskeresés visz előre minket – interjú Decsi Andrással

Ha egyéniben el is maradt az érem, csapatban nagyon sikeres volt Szilágyi Áron kardvívó 2018-as szezonja, az újév elején pedig edzőjével, Decsi Andrással beszélgettünk a motivációról, a csapatversenyek megnövekedett szerepéről, az ezzel járó kettős szerepről és az önismeretről.

 

Mint edzője, elégedett Áron 2018-as évével?

Az elmúlt év volt az olimpiai ciklusban az utolsó, mikor még lehetett próbálkozni és felszabadultabban versenyezni. A 2016-es riói olimpia után új célokat kellett megfogalmaznunk, hogy olyan motivációt tudjunk nyújtani neki, ami miatt lelkesen vág bele egy újabb négyéves ciklusba, ezt pedig a csapatkvalifikációban találtuk meg. Idén tehát a kardcsapat szereplése kiemelt fontosságú volt, eddig sikerült is a kitűzött céloknak megfelelni, a csapat az elitben van, és jó esély kínálkozik kijutni a tokiói olimpiára.

Nem sok ez a kettős szerep Áronnak?

Nem gondolom. Egyéni olimpiai bajnokként nyilván vezető szerepet kell vállalnia a csapatban, de közben egyéniben is meg kell felelnie a saját elvárásainak, hogy világranglista élmezőnyében, a legjobb ötben maradjon. Tavaly az egyéni érem sajnos elmaradt, de a csapatsikerek kárpótoltak minket, így nem lehetünk elégedetlenek.

Melyik volt tavaly a legnehezebb versenyük?

Ha egyéni versenyt kell említeném, akkor a teljes mezőnyt felvonultató szöuli Grand Prix-t mondanám, amelyet Áron úgy nyert meg, hogy kisebb betegséggel küzdött. Csapatban az Európa-bajnokságon és a világbajnokságon is voltak fontos pillanatok, amikor hozzá kellett tennie a maga részét a sikerhez, de az arany és a bronzérmek is bizonyítják, hogy ez sikerült.

Ön szerint minek köszönhető az kiegyensúlyozottság, amivel Áron éve óta versenyez?

Annak, hogy Áron már fiatalon felismerte, hogy a mentális állapot, a kiegyensúlyozottság kiemelt szerepet játszik a sikerekben. Tudatosan kezdte el gyakorolni a mentális tréninget, ami azóta is szerves része a felkészülésének. Ennek is szerepe van abban, hogy mindig megtalálja a motivációt egy hosszabb egyéni verseny után is ahhoz, hogy mindent meg tudjon tenni a csapatért is. Ehhez érett versenyzői kvalitás kell, és szerintem nagyon fontos ezt felismerni a versenyzőknek, hogy valóban ütőképes gárda álljon össze.

Miben változott Áron és a közös munka az elmúlt években?

Nem sokban, hiszen eleve alapvető változásokat vezettünk be a felkészülésében, mikor 2015-ben elkezdtünk együtt dolgozni, hogy felkészüljünk a riói olimpiára. Gerevich Györgytől és Somlai Bélától nagyszerű technikai alapokat kapott, ebből a szempontból kész versenyzőként jött át hozzám, a célunk a magas szint fenntartása volt. A közös munkánknak az volt az alapja, hogy megegyeztek az elképzeléseink a jövőt és az eredményességet, a megújulást és a formaidőzítést illetően is, és partneri viszony alakult ki köztünk. A megoldáskeresés visz előre minket, ez a munka pedig azóta is zökkenőmentesen zajlik. Mindketten úgy látjuk, hogy szükség van a folyamatos megújulásra, hogy az ellenfelek ne tudják kiismerni őt, és esélyes maradjon bármilyen világversenyen, ahol a pástra áll. Hogy kvalitásaihoz egy kicsit visszakanyarodjak, Áron már huszonöt évesen érezte, hogy milyen irányba kell váltania, ha a céljait el szeretné érni. Ez nagyon magas szintű önismeretre vall.

Áron érett versenyző. Ön szerint min kell még leginkább csiszolni?

Az alkalmazkodóképességen, a zsűri felfogásának kiismerésében, de ezekben egyénként mindenkinek fejlődnie kell, és nálunk jól működik. Követni kell az új versenyzői trendeket, állandóan szélesíteni kell a technikai és taktikai repertoárt, figyelni és elemezni kell az ellenfeleket, ezért is kiemelten hasznosak a nemzetközi edzőtáborok.

Mik az elkövetkező időszak céljai?

Február elején már kezdődnek a világkupa-versenyek, áprilistól pedig a kvalifikáció, a cél ennek fényében az, hogy áprilisra olyan helyzetbe kerüljünk, amelynek segítségével, fent tudjuk tartani a kedvező pozíciónkat egyéniben és csapatban is. Az idei világversenyek közül természetesen kiemelkedik a hazai rendezésű kvalifikációs világbajnokság júliusban, ami minden magyar versenyzőnek különleges élményt jelent majd, hiszen óriási dolog hazai közönség előtt képviselni az országodat és a sportágadat. Célunk a minél jobb szereplés, és ne feledük el, hogy Áronnak még egyetlen arany hiányzik a kollekciójából, az egyéni világbajnoki aranyérem, ezért a budapesti verseny személyesen is nagyon sokat jelent neki, és még nagyobb elánnal fog készülni rá. Az biztos, hogy 2019 nagy menet lesz.

VINCZE SZABOLCS